Firmy sprawdzające samochody przed kupnem to jeszcze dość świeża specjalizacja w Polsce. Dlatego dzisiaj opowiem, jak wygląda sprawdzenie samochodu, kto powinien skorzystać z takiej usługi, oraz jak dobrze wybrać firmę sprawdzającą samochód.

Zacznijmy jednak od początku. Wejście polski do Unii Europejskiej w 2004r. umożliwiło swobodny import samochodów. Za granicą jeździły samochody lepsze, z bogatszym wyposażeniem i większymi silnikami. W tym czasie wielu polaków zaczęło zarabiać na sprowadzaniu i sprzedawaniu takich samochodów. Było to bardzo opłacalne, ponieważ wtedy Polacy kupowali praktycznie wszystko, nie patrząc tak bardzo na cenę zakupu. Jednak do tej pory za dobry samochód za granicą trzeba sporo zapłacić, dlatego handlarze sprowadzają samochody uszkodzone, z dużymi przebiegami, lub w złym stanie technicznym.

Niestety, samochody są naprawiane tak, aby laik nie mógł rozpoznać jego prawdziwej historii i usterek, dlatego powstały firmy sprawdzające samochody przed kupnem.

Jak wybrać firmy sprawdzające samochody przed kupnem

Dominują dwa typy firm. Jedni to pojedynczy eksperci działający pod własną marką, drudzy to duże firmy, które zlecają sprawdzenie samochodu niezależnym ekspertom.

Moim zdaniem lepiej wybrać pojedynczych ekspertów z wielu względów. Po pierwsze zwykle mają niższe ceny, można się z nimi bezpośrednio skontaktować i odpowiadają za rzetelność sprawdzenia “własną twarzą”.

Warto wiedzieć, że nie każda firma sprawdzająca samochody sprawdza to samo. Wszystko zależy od chęci i wiedzy eksperta.

Jak wyglądają oględziny przeprowadzone przez firmy sprawdzające samochody przed kupnem

Dzisiaj przeanalizuje firmę Jak sprawdzać auta – ich usługę, ofertę “sprawdzenie samochodu przed kupnem”, raport oraz zdjęcia.

Eksperci sprawdzają historię samochodu oraz specyfikację techniczną po numerze VIN. Jest to niezwykle przydatne m.in. do sprawdzenia przebiegu, zapisanych uszkodzeń, czy oceny awaryjności podzespołów. Sprawdzają dokładnie stan blacharsko-lakierniczy samochodu, dzięki czemu zlecający otrzymuje informacje, czy samochód był uszkodzony. Moim zdaniem to dość kluczowy czynnik wpływający przede wszystkim na bezpieczeństwo i decyzje o zakupie.
Następnie oceniają płyny eksploatacyjne. Do tej pory myślałem, że wystarczy spojrzeć na ilość płynów, jednak okazuje się, że istnieje szereg urządzeń i sposobów, dzięki którym na podstawie płynów można ocenić kondycję silnika i jego podzespołów. Podpinają również samochód pod komputer i analizują wszystkie moduły i parametry. Następnie sprawdzają wyposażenie i wykonują jazdę testową. To ważne, aby podczas jazdy kierowała osoba, która jeździła wieloma samochodami, ponieważ będzie w stanie ocenić stan silnika, skrzyni biegów, zawieszenia czy układu kierowniczego. Następnie eksperci zabierają samochód na stację diagnostyczną i sprawdzają stan podwozia. Szukają korozji, wycieków, czy napraw powypadkowych. Wszystkie wnioski z oględzin zapisują w raportach i na zdjęciach.

Po takiej ekspertyzie kupujący ma przegląd całego samochodu i znając wszystkie wady będzie mógł racjonalnie zadecydować, czy kupić sprawdzony samochód.

Kto powinien skorzystać z firmy sprawdzające samochody przed kupnem

Sprawdzenie samochodu przed kupnem przez ekspertów zasadniczo jest dobre w każdej sytuacji. Mało osób zna się na tyle, by sprawdzić samodzielnie samochód. Cena samochodu też nie gra roli, bo samochód za 10 tys. zł też powinien być bezpieczny. Coraz więcej osób decyduje się na sprawdzenie nowego samochodu w salonie, bo nawet tam można znaleźć auta po naprawach blacharsko-lakierniczych, a przecież taki samochód traci wiele na wartości. Usługa sprawdzenia samochodu przed kupnem jest również dobra, jeżeli samochód znajduje się z daleka od miejsca zamieszkania, dzięki czemu kupujący nie traci czasu i pieniędzy na dojazd.