Benzyna jest w Polsce coraz droższa, co skłania coraz większą liczbę kierowców do podejmowania decyzji w kwestii stosowanego paliwa. O ile autogas lpg był hitem jeszcze w latach 90tych, tak widać wyraźnie, że właśnie takie instalacje znowu cieszą się ogromną popularnością. Właściciele samochodów decydują się na takie rozwiązanie głównie ze względu na oszczędności finansowe – w skali roku za gaz płaci się nawet kilka razy mniej niż za tradycyjną benzynę.

Warto też podkreślić, że autogas lpg jest o wiele bardziej ekologiczny i na ten aspekt uwagę zwraca coraz więcej użytkowników pojazdów mechanicznych. W czasach, w których smog jest wszechobecny i negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też zdrowie mieszkańców Polski, instalacja gazowa wydaje się rozsądną opcją. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad inwestycją w instalację gazu we własnym samochodzie, warto, byś poznał szczegóły, które wiążą się z jej późniejszym użytkowaniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czy gaz może być instalowany w każdym aucie?

Innowacyjna technologia pozwala dzisiaj montować instalację gazową praktycznie w każdym aucie. Oczywiście przed podjęciem decyzji warto udać się do fachowca, który to oceni. Podpowie również, jakie komponenty wybrać, bo pamiętajmy, że rodzaj instalacji będzie się różnił, patrząc na modele samochodów czy silniki, jakie posiadają.

Czy autogas lpg jest bezpieczny?

Przez lata powstało sporo stereotypów, które negatywnie wpływają na całościowy wizerunek instalacji gazowych w samochodzie. Jej przeciwnicy twierdzą na przykład, że takowa jest niebezpieczna, bo grozi wybuchem. Nic bardziej mylnego, jeśli tylko autogas lpg został zamontowany odpowiednio, jest w pełni bezpieczny. Nie wykazuje również ryzyka wybuchu czy eksplozji w sytuacji nawet drobnej stłuczki.

Czy jakość ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Z całą pewnością nie należy nabywać używanych komponentów, nawet kiedy te są najlepszej jakości. W celu instalacji autogas lpg warto udać się też do renomowanego warsztatu, który zrobi to profesjonalnie. Lepiej wydać więcej, by cieszyć się komfortem jazdy, pełnym bezpieczeństwem i oczywiście oszczędnościami z tytułu paliwa.

Kiedy inwestycja się zwraca?

Fachowcy z branży motoryzacyjnej potwierdzają, że inwestycja w autogas lpg może zwrócić się już po roku. Wiele zależy jednak od stylu jazdy kierowcy oraz ilości przemierzanych kilometrów – im bardziej eksploatowane jest auto, bym inwestycja zwróci się szybciej. Pod uwagę trzeba też wziąć ogólny koszt instalacji. Za takową zapłacić trzeba od 2 do około 10 tysięcy złotych.