Czym jest pióro wycieraczki samochodowej?

Dlatego też kupując wycieraczki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pióra do wycieraczek samochodowych. Mają one największy wpływ na skuteczne zbieranie wody. Sprawdźmy, jak wybrać najlepsze z nich.

Pióra do wycieraczek samochodowych to elementy tworzone z miękkiego, elastycznego materiału, które mają kontakt z szybą podczas pracy wycieraczki. Najczęściej jest to mieszanka gumy, kauczuku, oraz innych elastycznych, a jednocześnie wytrzymałych komponentów, które pozwalają wycieraczce przylegać do szyby i tym samym skutecznie zbierać wodę oraz ewentualne zabrudzenia. Pióro przymocowane jest do ramienia wycieraczki, które napędzane silniczkiem wprawiane jest w ruch.

Czym charakteryzują się dobre pióra wycieraczek samochodowych?

Dobre pióra do wycieraczek samochodowych powinny wyróżniać się doskonałym przyleganiem do powierzchni szyby. Nie mogą być ani zbyt miękkie, ani za twarde. Ważne, aby były odporne nie tylko na działanie wilgoci, ale również niskich i wysokich temperatur, a także promieniowania UV.

Skąd mieć pewność, że mamy do czynienia z takimi właśnie piórami do wycieraczek samochodowych? Sugerować się warto testami, które przeprowadzana są przez wiele europejskich organizacji. Jedną z nich jest ADAC. Podczas testów pióra wycieraczek sprawdzane są pod kątem efektywności pracy oraz trwałości.

Wymiana piór czy całych wycieraczek?

To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Teoretycznie pióra do wycieraczek samochodowych są bowiem elementem, który zużywa się najszybciej. Co więcej, wymiana jedynie piór wydaje się być oszczędnością. Faktycznie, jeśli to pióra wycieraczek samochodowych są problemem, przez który nie działają one poprawnie – takie rozwiązanie jak najbardziej się opłaca.

Warto jednak upewnić się, że pozostałe elementy wycieraczki są sprawne i zakup jedynie piór nie będzie nietrafiony. Jak to zrobić? To bardzo proste. Pióra wycieraczek samochodowych wymagają wymiany jeśli przeskakują po szybie lub pozostawiają smugi. Jeśli jednak słyszymy wyraźne piszczenie lub skrzypienie, oznacza to, że problem jest również w ramieniu wycieraczki – wówczas kupując wyłącznie pióra nie uda nam się go wyeliminować. Lepiej więc postawić na gotowy zestaw.

Podsumowując, pióra do wycieraczek samochodowych to niezwykle ważny element odpowiadający za skuteczne zbieranie wody z szyby w czasie jazdy. Dlatego też zawsze powinny być w idealnym stanie. Pamiętajmy, że jako element, który ma kontakt z szybą i narażony jest na tarcie, zużywają się najszybciej. Stawiajmy więc na produkty najwyższej jakości, tworzone przez producentów naszego pojazdu lub też firmy o ugruntowanej renomie.