Jak powszechnie wiadomo jednym z bardziej narażonych na trudne warunki atmosferyczne podzespołów w pojazdach są akumulatory czy to samochodowe , motocyklowe, czy też przeznaczone do innego typu pojazdów. Często zdarza się tak, że stary akumulator odmawia posłuszeństwa – zazwyczaj dzieje się to w najmniej pożądanym momencie. Jaki rodzaj akumulatora samochodowego zakupić, by stanowił właściwy zamiennik dla tego już zużytego? O tym powiemy kilka słów w naszym artykule.

Podstawowe rodzaje akumulatorów

Dokonując wyboru nowego akumulatora musimy zwrócić uwagę na to, że nie jest to takie proste – te bowiem występują w co najmniej trzech różnych odmianach i to wybranie odpowiedniego jest kluczem do ich nie tylko poprawnego, ale też – a może przede wszystkim – długotrwałego działania. Współcześnie na rynku dostępne są następujące rodzaje akumulatorów:

  • akumulatory żelowe – akumulatory typu żelowego powstałe w wyniku zmieszania elektrolitu (kwasu siarkowego) z krzemionką. Choć tak naprawdę nie sprawdzają się jako akumulatory rozruchowe, gdyż nie posiadają odpowiednio wysokiej mocy, zwłaszcza na zastosowanie w większych, masywniejszych i wymagających większego „kopa” samochodach, doskonale sprawdzają się w przypadku dajmy na to przyczep kempingowych, zasilania awaryjnego, zapewniając ich długotrwałe stałe zasilanie na tym samym poziomie;
  • akumulatory AGM – ten rodzaj akumulatora wykorzystuje matę szklaną do zaabsorbowania w niej elektrolitu, a za sprawą tego działania – do podniesienia wydajności akumulatora oraz sprawienia, że staną się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy czy też regularną i cykliczną pracę. Ten rodzaj akumulatora jest najbardziej polecany wszystkim tym, którzy intensywnie wykorzystują swoje samochody, bardzo często nimi jeżdżąc i nie oszczędzając żadnego z ich układów. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku pojazdów wyposażonych bardzo bogato w elektronikę lub coraz bardziej popularny w dzisiejszych czasach system start-stop z odzyskiwaniem energii hamowania.
  • akumulatory z płynnym elektrolitem – najbardziej powszechny i najczęściej spotykany rodzaj akumulatora, który sprawdza się przede wszystkim w przypadku aut standardowych oraz tych nieco starszych, zwłaszcza takich, które mają w zwyczaju przebywanie długich tras. Mogą występować w zwykłej konstrukcji kwasowo-ołowiowej lub tej wzmocnionej typu EFB – przez co znajdują zastosowanie w pojazdach, w których dochodzi do głębokiego rozładowania.

Ładowarki – czym są i dlaczego warto je mieć?

W znacznym stopniu upraszczając ich działanie i skomplikowaną budowę można powiedzieć, że ładowarka jest urządzeniem elektrycznym, które za sprawą elementów, z których się składa umożliwia ładowanie akumulatorów. Jak już jednak wspomnieliśmy, jest to spore uproszczenie, ponieważ wyróżniamy kilka rodzajów ładowarek a mianowicie:
– transformatorowe (budowa oparta na transformatorze) – idealnie pasujące do ładowania każdego akumulatora kwasowo-ołowiowego;
– automatyczne – z mikroprocesorem, dzięki czemu ładowanie nie wymaga kontroli całego procesu
– impulsowe – przeznaczone do ładowania wszelkiego rodzaju akumulatorów żelowych i AGM: do UPS-ów, motocykli, skuterów czy zabawek elektrycznych.
Przede wszystkim od napięcia danego akumulatora (nieważne czy to akumulator samochodowy, motocyklowy czy ciężarowy) oraz technologii wykonania zależy odpowiedni dobór ładowarki, prostownika.

Ładowarkę do akumulatorów, czy też prostownik, zawsze warto mieć pod ręką – niezależnie od gabarytów. Jest w stanie uratować nam życie w momencie, kiedy akumulator nam siądzie, a w pobliżu nie będzie żadnej pomocy – czy to w postaci stacji benzynowej, czy też innych ludzi posiadających np. kable rozruchowe, dzięki którym moglibyśmy go nieco podładować.

Podsumowanie

Jeżeli zdarzy nam się taka dość niespodziewana i nie do końca pożądana sytuacja, że w samochodzie lub motorze całkowicie „padnie” nam akumulator, nie powinniśmy dokonywać wymiany pochopnie, a raczej zastanowić się nad wyborem takiego, który posłuży nam znacznie dłużej, niż jego poprzednik. Warto też zaopatrzyć się w prostownik, który będzie nam służył do ładowania lub podładowania – bądźmy gotowi na najgorsze i przygotowani na każdą okazję.

Bardzo dobrą ofertę akumulatorów samochodowych znajdziecie na https://akumulatory-sosnowiec.pl/