Każda kopaczka do ziemniaków opisywana jest przez szereg parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli kupiona maszyna ma dobrze spełnić swoje zadanie. Nie wszystkie cechy podawane przez producentów są jednak tak samo ważne (na przykład kolor nie ma żadnego znaczenia dla skuteczności), inne z kolei są dość oczywiste (jak odróżnienie kopaczki jedno od dwurzędowej). Na jeszcze warto zwrócić uwagę?

Waga ma znaczenie

Kopaczka do ziemniaków waży od dwustu do czterystu kilogramów. Różnica wynika przede wszystkim z ilości rzędów, co nie stanowi żadnego zaskoczenia, ale w ramach jednej grupy też warto przyglądać się wadze. Ciężka kopaczka do ziemniaków najczęściej będzie stabilniejsza i lepiej sprawdzi się w przypadku prac na pochyłych lub pagórkowatych polach. Lżejsza za to będzie stawiała mniejszy opór i łatwiej będzie ją prowadzić na małym polu o nietypowym kształcie.

Sama waga oczywiście nie przesądza jeszcze o użyteczności konkretnego modelu, ale może być ważną wskazówką co do tego, gdzie dana maszyna będzie się lepiej sprawdzała. To warto też dodać, że im mniejsza masa, tym mniej trwałą będzie cała konstrukcja, nie należy więc przesadzać z „odchudzaniem” sprzętu.

Jakość malowania

Nie ma się co łudzić – każda, nawet najlepsza kopaczka do ziemniaków po pewnym czasie zajdzie rdzą. O ile jednak na samym lemieszu przez długi czas nie będzie to rodziło poważniejszych skutków, o tyle już osłabienie ramy nośnej może być niebezpieczne. Warto więc szukać takiej kopaczki, która jest w całości zabezpieczona powłoką proszkową. Ta metoda lakierowania sprawia, że chronione będą wszystkie zakamarki konstrukcji, a między warstwą metalu a lakieru nie będzie żadnych bąbli, które mogłyby przyspieszyć procesy korozyjne. Lakierowanie proszkowe daje też dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, warto więc dołożyć trochę do budżetu: kopaczka do ziemniaków, która jest lepiej pomalowana, nie tylko lepiej wygląda, ale przede wszystkim jest trwalsza.

Dodatkowe regulacje

Choć kopaczka do ziemniaków jest maszyną prostą, to jednak wiele modeli oferuje dodatkowe opcje regulacji. Jedną z najważniejszych jest regulowana prędkość ostrzy odcinających łęcinę. Przy gęstszych i twardszych częściach nadziemnych dobrze jest mieć pewien zapas prędkości obrotowej, przy słabszej łęcinie jest to niepotrzebne, a zbyt szybko rotujące ostrza sprawią, że kopaczka do ziemniaków rozsypie części nadziemne w sposób całkowicie chaotyczny. Dodatkowa możliwość regulacji położenia niektórych elementów konstrukcyjnych pozwoli lepiej dostosować maszynę do wykopywania na przykład już nie ziemniaków, ale też buraków, pietruszki, marchwi, selera korzeniowego czy niemal dowolnych innych roślin, których pozyskiwana część to korzeń bądź bulwa. Tego jednak często nie da się dobrze zrobić przy standardowych ustawieniach.