Kupno samochodu wiąże się z różnymi formalnościami. Z pewnością jednym z większych zadań jest rejestracja auta Poznań. Sprawdź z jakimi kosztami wiąże się ten obowiązek oraz o jakie dokumenty powinieneś zadbać.

Transakcja kupna-sprzedaży samochodu to bardzo częsta sytuacja w naszym kraju. Co roku rejestrowanych jest około 1,5 miliona pojazdów. Co ciekawe tylko 0,5 miliona to nowe samochody. Oczywiście zarówno nowe jak i używane auta podlegają obowiązkowi rejestracji.

Jeśli dokonaliśmy zakupu nowego samochodu w salonie w Polsce to jesteśmy szczęśliwcami bo mamy nowe autko oraz .. mamy najmniej formalności przy rejestracji. Niemniej jednak wymagane będą następujące dokumenty: dowód osobisty, dowód własności pojazdu (np. w postaci faktury VAT), karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód uiszczenia opłaty recyklingowej.

W urzędzie musimy uiścić opłatę na rzecz opłat rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepki kontrolnej, nalepki legalizacyjnej oraz opłaty ewidencyjnej. Całość powinna kosztować około 180,50zł. Oczywiście poza tym trzeba pamiętać o konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Koszty bardzo podobnie wyglądają w przypadku zakupu auta używanego. Natomiast tutaj konieczne będą stare tablice rejestracyjne oraz dowód potwierdzający własność (w tym wypadku niekoniecznie faktura). Może to być umowa kupna sprzedaży, akt darowizny lub orzeczenie sądu.

Sprawa wygląda troszkę bardziej skomplikowanie gdy kupisz nowy pojazd z zagranicy. W tym przypadku konieczny jest wydatek w wysokości 256zł  ze względu na opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 75zł. Należy także mieć na uwadzę opłatę recyklingową.

Niezbędne dokumenty to dowód rejestracyjny auta, dowód tożsamości, potwierdzenie opłacenia akcyzy, dokument potwierdzający odprawę celną, potwierdzenie badania technicznego oraz opłaty recyklingowej. Niezbędne jest również tłumaczenie dokumentów w językach obcych dokonane przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku używanego auta z zagranicy dodatkowo należy pamiętać o umowie kupna-sprzedaży lub w przypadku zakupu przez pośrednika – o umowie zakupu auta w Polsce.