Japońska motoryzacja wydała na świat wiele legendarnych pojazdów. Jeśli zbierzemy wszystkie z nich, materiału spokojnie wystarczy nam na grubą książkę. Jest to bardzo karkołomne zadanie, zabierzmy się więc za krótkie opisy związane z poszczególnymi markami. Pierwszą z nich jest Nissan.

Nissan Skyline

Produkowany nieprzerwanie od 1957 roku Skyline największy rozgłos zdobył dzięki licznym występom w amerykańskich hitach filmowych, takich jak seria Szybcy i Wściekli. Produkowany był jako sedan lub coupe, lecz najbardziej znany jest z trzydrzwiowej wersji GT-R, oferujące napęd na cztery koła oraz podwójne turbodoładowanie. Potężna, muskularna sylwetka budzi respekt, podobnie jak moc – nawet 500km! Charakterystycznym elementem stylistycznym dla wszystkich Skyline’ów są podwójne tylne lampy. Jego następcą jest prawdziwej maści supersamochód – Nissan GT-R.

Nissan / Datsun 240Z

Przepiękna sylwetka, sportowe przeznaczenie, świetne właściwości jezdne – oto przepis na sukces na rynku amerykańskim w wykonaniu koncernu Nissan. Piękna, ponadczasowa linia przypominała nieco tamtejsze muscle cary. W latach 70 Datsun sprzedawał się tak dobrze, że należało na niego czekać… pół roku. Prawie tyle, co dzisiaj na Teslę!

Nissan 300ZX

Nissan 300ZX oferowany był przez całe lata 90 z silnikami V6. Najwyższej klasy wyposażenie, połączone ze świetnym napędem zdobyły serca niemal 330 tysięcy klientów – tyle bowiem wynosiła liczba wyprodukowanych egzemplarzy. Bardzo poszukiwany na rynku wtórym jest zarówno 300ZX, jak i jego następca – 350Z