Rolnictwo to dział gospodarki, który wciąż dynamicznie się rozwija. Ciągły postęp technologiczny, kolejne pomysły koncernów motoryzacyjnych oraz unijne programy wspierające rolników sprawiają że maszyny rolnicze z każdym kolejnym rokiem potrafią jeszcze bardziej pozytywnie zaskoczyć obserwatorów tego rynku.

Współczesny rynek maszyn rolniczych jest różnorodny i coraz bardziej odznacza się wysokim zaawansowaniem technologicznym. Zastosowanie maszyn rolniczych usprawnia pracę gospodarstw rolnych. Nowoczesny park maszynowy bez wątpienia pozwala zwiększyć wydajność. O Jakich zaletach mówimy? Oczywiście jest to oszczędność czasu. Nowoczesne maszyny skracają czas pracy, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych wielohektarowych gospodarstw. Optymalizacja procesów związanych z siewem i opryskiem wpływa na większą wydajność co bezpośrednio może mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych gospodarstwa rolnego.

Jakie maszyny rolnicze są powszechnie stosowane? Przykładów z pewnością jest wiele. Wśród nich możemy wymienić np. kosiarki, przetrząsacze do siana, zgrabiarki, prasy, przyczepy, sieczkarnie, brony wirnikowe, sienniki, opryskiwacze, wozy paszowe czy tez ładowarki teleskopowe.

Większość maszyn rolniczych współpracuje z ciągnikiem rolniczym. Niektóre maszyny są samobieżne co oznacza że posiadają własny oddzielny napęd. Z badań wynika że aż 90% gospodarstw posiada chociaż jeden własny ciągnik. Dużą popularnością cieszą się także pługi, opryskiwacze oraz siewniki.  Rynek wtórny pojazdów rolniczych funkcjonuje na dużych obrotach, przez co chętnie kupowane są zarówno nowe maszyny jak i te z drugiej ręki.

Więcej informacji na temat sprzętu stosowanego w rolnictwie znajdziecie Państwo na filmie wideo umieszczonym poniżej. Ponadto, na kanale YouTube AR można znaleźć liczne filmy poruszające różne zagadnienia rolnicze. Większość filmów to merytoryczne materiały z zakresu uprawy polowej oraz zarządzania nowoczesnym gospodarstwem rolnym.