Samochód podczas eksploatacji jest narażony na wiele uszkodzeń mechanicznych. Sporo z nich „bierze” na siebie przednia szyba. Niektóre uszkodzenia powodują pęknięcie szyby samochodowej. Jak działać w takiej sytuacji?

Przyczyny powstawania uszkodzeń

Jednym z największych zagrożeń są kamyki, wypadające spod kół innych pojazdów. Nawet elementy o niewielkiej średnicy potrafią narobić wiele szkód. Impet, z jakim uderzają w szybę może spowodować zarysowanie, a nawet pęknięcie szyby. Bywa, że rysy i zadrapania to efekt działania wycieraczek. Te ostatnie jednak rzadko powodują pęknięcie szyby samochodowej.

Pęknięcie szyby samochodowej – naprawa czy wymiana?

Rysy i odpryski na szybie to prawdziwa zmora dla kierowców. Potrafią skutecznie rozpraszać uwagę podczas jazdy. Pamiętaj, że nawet drobne zarysowania mogą się pogłębiać i powodować pękanie szkła. Aby móc uratować szybę przed wymianą na nową, długość podłużnego pęknięcia nie powinna być większa niż 15 cm, a i sam odprysk nie może znajdować się bliżej niż 10 cm mierząc od krawędzi szyby.

Uszkodzenia, z którymi można sobie poradzić bez konieczności wymiany szyby

Wszystkie usterki, które są umiejscowione na przedniej szybie, należy szybko usuwać. Odkładając pracę  na później, ryzykujesz pogłębieniem problemu. Co więcej, odprysk na przedniej szybie stanowi podstawę  do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli policji. Z takim defektem nie zaliczysz też corocznego przeglądu auta. Nie chcesz ryzykować wykluczenia pojazdu z ruchu drogowego? Natychmiast zgłoś się do serwisu szyb samochodowych, aby zlikwidować pęknięcie szyby czołowej.

Wymiana szyby w serwisie szyb samochodowych

W przypadku uszkodzenia szyby, Najlepiej zasięgnąć opinii fachowca. To on oceni, jak poważne jest pęknięcie szyby samochodowej oraz jego koszt. Cena naprawy tego elementu uzależniona jest od wielu czynników. Dużo zależy od modelu auta, rodzaju szyby, jej dostępności u producentów. W jakich sytuacjach musisz się liczyć z wymianą? Na pewno wtedy, gdy powstałe uszkodzenie jest większe niż 24mm, np. w wyniku uderzenia kamieniem. Bywa, że szkody dokona chuligan, próbując dokonać kradzieży, lub jest to efekt kolizji drogowej. Naprawa jest też konieczna wtedy, gdy mniejszy odprysk nie został odpowiednio zabezpieczony i samoistnie stał się na tyle duży, że nie kwalifikuje się do naprawy. To dlatego tak ważna jest szybka reakcja na niewielkie ubytki w szybie.

Wymiana przedniej szyby samochodowej wymaga precyzji i doświadczenia. Nowoczesne techniki produkcji samochodów stawiają przed pracownikami punktów serwisowych wiele wymagań, związanych z  wykonywanymi usługami. Warto korzystać z ich pomocy, dzięki czemu uzyskasz gwarancję zarówno na produkty, jak i wykonaną usługę.