Na rynku istnieje co najmniej kilka akumulatorów samochodowych. Jeśli szukasz podstawowej wiedzy na temat akumulatorów samochodowych ten artykuł może się okazać pomocny. Poniżej krótko i zwięźle opisujemy podstawowe typy akumulatorów. 

Kwasowo-ołowiowe

To co przede wszystkim należy wiedzieć o akumulatorach kwasowo-ołowiowych, to fakt że występują w dwóch odmianach. Na rynku znajdziemy klasyczne wersje, w których samodzielnie należy kontrolować poziom elektrolitów. W tym przypadku częstą sytuacją jest samodzielne uzupełnianie wody destylowanej. 

Na szczęście nowa bezobsługowa odmiana tych akumulatorów praktycznie całkowicie zdominowała rynek, w związku z czym kierowcy zazwyczaj kupują bezobsługowe akumulatory. Mimo wszystko świadomość o tym że kwasowo-ołowiowe akumulatory występują w różnych wersjach to istotna wiedza podczas poszukiwania akumulatora tego typu. 

Do jakich pojazdów rozwiązanie kwasowo-ołowiowe jest zazwyczaj montowane? Tego typu akumulatory znajdziemy praktycznie wszędzie. Zarówno w małych motorach lub samochodach osobowych jak i w dużych maszynach rolniczych lub w samochodach ciężarowych.

Żelowe

Akumulatory żelowe stanowią delikatną odmianę w stosunku do typowych kwasowo-ołowiowych. Różnica polega na tym że typowy płynny elektrolit jest zastąpiony żelem. Zaletą tego rozwiązania jest dłuższa żywotność (według różnych danych jest to około 20% więcej). Mimo niewątpliwej zalety, akumulatory żelowe nie są powszechnie stosowane ze względu na niską moc w szczególności podczas pracy w niskich temperaturach. 

EFB lub AFB

Akumulatory tego typu charakteryzują się większą wytrzymałością. Ten typ akumulatorów jest stosowany przy pojazdach z zaawansowaną eketryką np. przy zapłonie typu start-stop. 

AGM

AGM to akronim z języka angielskiego Absorbent Glass Mat, który odnosi się do akumulatorów posiadających separatory wykonane z mikrowłókien (szklanych lub polimerowych). To kolejny bardzo wydajny typ akumulatorów. Często stosowany w samochodach z układem odzyskującym energię. Minusem jest niestety wysoka cena oraz słaba odporność na wysoką temperaturę.