Jeśli zadaniem jest suszenie róż, najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest:

  • ciasno bandażować bukiet u podstawy łodyg;
  • pociągnij żyłkę w ciemnym rogu pokoju lub szafy. Pomieszczenie powinno być suche i ciepłe;
  • zawiesić kwiaty do góry nogami, unikając kontaktu z ciałami obcymi. W ten sposób pąki zostaną zachowane w ich naturalnej formie.

Jest to tak zwane suszenie kwiatów powietrzem, które nie wymaga dodatkowych materiałów i dużo czasu.

Niektóre rodzaje kwiatów można suszyć bezpośrednio w wazonie. Kiedy cała woda została zużyta przez kwiaty, nie jest już dodawana. Metoda jest dobra, na przykład dla hortensji, łyszczec, nieśmiertelnika. Jeśli chcesz wysuszyć kwiaty lub łąki, zrób to zaraz po ich zerwaniu. Nadmiar wilgoci z rośliny doskonale wchłania stare książki.

Połowa białego arkusza biurowego A4 składa się na pół. Wewnątrz, jak w kieszeni, inwestuje się kwiaty. Wszystko pozostało w książce do wyschnięcia. Pomimo nieznacznych kosztów czasu przygotowania rośliny do suszenia, ostateczny wynik uzyskuje się dopiero po miesiącu. Kruchych kwiatów, takich jak lilie lub piwonie, nie można zawiesić jak róż lub pozostawić w wazonie jako hortensja. Rośliny te zachowują tylko kwiatostany i bardzo mały obszar łodygi. W takich przypadkach metoda piaszczysta jest idealna. Jest to następujące:

  • wypełnić spód blaszanego pudła gorącym piaskiem;
  • połóż na nim kwiaty. W zależności od kształtu można je układać w stosy w górę lub w dół;
  • wlać gorący piasek z góry przez sito, które pochłania wilgoć z płatków.

Zamiast piasku lepiej jest użyć żelu krzemionkowego – nowoczesnego proszku pochłaniającego wilgoć. Jego zastosowanie pozwala wysuszyć kwiaty w jednym pojemniku w 2 warstwach. Każdego dnia są sprawdzane, aż płatki będą wyglądać jak papier.

Innym sposobem jest gliceryna, odpowiednia do gałązek i kwiatów o luksusowych liściach. Jego zasadą działania jest zdolność gliceryny do usuwania wilgoci z rośliny, nadając jej połysk i elastyczność. Kliknij tutaj, jak wysuszyć kwiaty za pomocą gliceryny? Końcówka łodygi cięta pod kątem jest zmiękczona i zanurzona 5 cm w pojemniku z gliceryną apteczną i gorącą wodą w stosunku 1: 2. W razie potrzeby dodaje się mieszaninę gliceryny do rośliny stojącej w ciemnym, chłodnym miejscu.Istnieje wiele metod suszenia kwiatu, różnica polega tylko na czasie, narzędziach i umiejętnościach. Eksperci twierdzą, że uczenie się tego, jeśli chcesz, jest możliwe.