Regularna wymiana opon to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela samochodu. Jest ona niezwykle istotna nie tylko dlatego, że znacząco wpływa na koszt eksploatacji pojazdu, ale również dlatego, że dostosowane do warunków atmosferycznych sprawne ogumienie przyczynia się do wzrostu stopnia bezpieczeństwa panującego na drogach. Z tych powodów warto pamiętać, aby kontrolować stan opon i wymieniać je zawsze wtedy, kiedy pojawi się taka konieczność. Owej wymiany można dokonać samemu albo wybrać się w tym celu do fachowca, który dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu zrobi to za nas. Która z tych opcji jest lepsza? Wszystko zależy przede wszystkim od naszych umiejętności. Jednak i one nie wystarczą, jeśli o wymianie opon nie wiemy dostatecznie dużo.

Opony nowe, a może używane?

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na kupnie opon, decyduje się nabyć opony używane. Ne jest to złe rozwiązanie, jeśli mamy już w tym temacie doświadczenie i wiemy, na co zwrócić uwagę podczas takiego zakupu, aby ogumienie mogło z powodzeniem nam służyć, a pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Warto pamiętać, że w sieci pojawia się wiele ogłoszeń, w których sprzedawcy oferują potencjalnym klientom tak zwane opony “z drugiej ręki”. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ich produkt nie nadaje się już do użytku. Nierzadko, choć w dobrej wierze, sprzedają ogumienie, które jest mocno zużyte lub posiada istotne wady, których sami nie zauważyli. Dlatego tak ważne jest, abyśmy korzystając z takich ofert wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujemy się kupić używane opony. Należy zwłaszcza sprawdzić:

  • jaka jest wysokość bieżnika;
  • jaka jest data produkcji (nie inwestujmy w opony, od których wyprodukowania upłynął już piąty rok);
  • czy na powierzchni nie występują nierówności;
  • czy opona nie posiada żadnych nacięć;
  • czy na ogumieniu nie występują pęknięcia;
  • czy bieżnik nie odkleja się od opony.

Kiedy należy wymieniać opony?

Na konieczność wymiany opon wpływają przede wszystkim warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że w przypadku opon o nadejściu zimy decyduje nie kalendarz, a panująca na zewnątrz temperatura. Jeśli ta ostatnia spadnie poniżej 7°C, to możemy być pewni, że nadszedł czas, aby zmienić ogumienie.

Czy warto korzystać z usług profesjonalistów?

Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia, a przy tym nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami, to bez wątpienia najlepszą decyzją dla nas i naszego samochodu będzie udanie się do fachowca. I tak na przykład, wymiana opon w Bydgoszczy, w profesjonalnym serwisie, niesie za sobą korzyści w postaci wysokiej jakości używanych podczas tejże wymiany materiałów, dbałości o szczegóły, które sami moglibyśmy przeoczyć, a także profesjonalnego sprzętu, za sprawą którego praca przebiegnie szybko i sprawnie.

Przechowywanie opon

Warto również pamiętać, że na stan posiadanego ogumienia znaczący wpływ ma również to, w jaki sposób je przechowujemy. Ważne, aby opony trzymane były w suchym i chłodnym miejscu, które nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych (te ostatnie szybko i skutecznie doprowadzają do tego, że guma parcieje).

Opony sezonowe czy całoroczne?

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej ofert dotyczących całorocznego ogumienia. Nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ pozwala zrezygnować z tak częstego wymieniania opon i ciągłego kontrolowania zmieniających się warunków atmosferycznych. Bez wątpienia opony wielosezonowe to również oszczędność pieniędzy. Jednak czy aby na pewno warto się na nie zdecydować? Z całą pewnością posiadają one szereg istotnych zalet, między innymi takich jak te wymienione przed chwilą. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że tylko opony sezonowe są precyzyjnie dostosowane do warunków panujących w danej porze roku. Ogumienie zimowe znacznie różni się od letniego, ponieważ inne są wobec niego wymagania. Trudno uznać, że opony całoroczne są wstanie w taki sam sposób dostosować się zarówno do letnich jak i zimowych warunków zewnętrznych.

Geometria zawieszenia ma znaczenie

Wymiana opon to doskonały moment na to, aby skontrolować geometrię zawieszenia. Wszelkie jej nieprawidłowości ujawnia między innymi właśnie występujący na oponie bieżnik. Jeśli jego zużycie nie postępuje równomiernie, to powinno to rodzić nasze podejrzenia co do wadliwej geometrii. Ta ostatnia ma zaś ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu jazdy, ale również dla nowego ogumienia. Jeśli jest nieprawidłowa, to z całą pewnością wpłynie na czas, w jakim nowo założone opony będą się zużywały, skutecznie to zużycie przyspieszając. To również ona może okazać się winowajczynią w przypadku szybkiego zniszczenia naszych opon. Warto więc regularnie ją kontrolować.

Wymieniasz opony? Wymień też wentyle!

Na koniec należy też przypomnieć, że przy wymianie opon trzeba skontrolować również stan wentyli i w razie konieczności je wymienić. Są to elementy stosunkowo wrażliwe na uszkodzenia, dlatego ich regularne wymienianie także ma dla pojazdu duże znaczenie.